Термометри - електронні, безконтактні, ртутні. Історія винаходу

Головна
/
Блог
/
Термометри - електронні, безконтактні, ртутні. Історія винаходу

Термометри - електронні, безконтактні, ртутні. Історія винаходу

Одними з незамінних медичних приладів, які можна зустріти практично в кожній домашній аптечці - ртутні термометри. Ціни на них зараз зовсім невисокі, однак так було не завжди. Зараз в світі є величезний вибір різноманітних термометрів, не тільки ртутних, а й інфрачервоних, електронних (контактних) та інших. Більше того, техніка використання в різних країнах відрізняється, і деякі моменти нам з вами могли б здатися, м'яко кажучи, нестандартними.

Однакові але.. різні за застосуванням?

Наведемо найпростіший приклад. Потрапляючи до лікарні зі шлунково-кишковою інфекцією в Україні 80-го року (та й зараз, насправді), ви, найімовірніше, моментально отримуєте ртутний термометр під пахву. А потрапляючи в лікарню з тією ж шлунково-кишковою інфекцією в 80-ті роки в США ви теж отримуєте термометр, але не під руку, а - в задній прохід (просимо вибачення за такі відверті подробиці).

Це яскраво характеризує різницю у культурному сприйнятті процесу виміру температури, оскільки нам наведена вище практика, м'яко кажучи, неприйнятна. А в США це навіть зображували у мультфільмах того часу, наприклад із циклу «Веселі мелодії». Ще один поширений варіант використання термометра в США, який практикується і в наші дні – опускання приладу в порожнину рота. У нас, знову ж таки, цей метод не застосовується взагалі.


Екскурс в історію

Ртутний градусник походить від спиртового термометра, винайденого німецьким фізиком Фаренгейтом у 1709-му році. Ртутний аналог він створив через п'ять років – у 1714-му, і з тих пір дані прилади повністю увійшли не тільки в наукове середовище, а й у повсякденний побут. Однак, ще більш ранній варіант сконструював ні хто інший як Галілей у 1597 році, щоправда, ґрунтуючись на ранніх працях Георга Олександрійського.


У перемоги - багато батьків...

Причому, він мав кілька сучасників, які мали схожі ідеї, наприклад – голландський природознавець і випробувач Ван Гельмонт (1577 - 1644). Крім нього була ще ціла плеяда різних вчених та інженерів (Санторіус, Скарлі, Роберт Фладд, Джованні Батіста Порта, Корнеліус Дреббель - винахідник першого у світі підводного човна, і навіть лорд Френсіс Бекон), кожен з яких вважав себе справжнім винахідником термометра.

Що й казати – у такий далекий час термометр викликав надзвичайну наснагу і відкрив перед науковою спільнотою нові горизонти. Ніхто не хотів залишитися осторонь. Важливо розуміти, що дане відкриття поширювалося на безліч сфер, і вимір температури тіла лише один аспект серед множини. Отже, нові можливості виявились і в інших сферах, навіть у банальному вимірі температури на вулиці.


Після Фаренгейта

Власне, широкомасштабно вимірювати температуру у людей у приватній лікарській практиці та в умовах лікарень стали саме після винаходу термометра Фаренгейтом. До цього більшість приладів мали громіздку та недосконалу конструкцію, не особливо призначену для медичних потреб. В основному термометрами конструкції Галілея вимірювали температуру рідин і повітря, тоді як Фаренгейт змінив саме конструкцію, що й послужило поштовхом для прогресу в медичному застосуванні.

Сьогодні все більше поширюються різні електронні моделі, які досить безпечні, і при цьому – точні. Звичайно, електронний термометр буде дорожчим за ртутний. Останній у цьому випадку не настільки безпечний, тому що ртуть у крихкому скляному градуснику може, при неакуратному поводженні, потрапити на одяг або слизові оболонки тіла, що, зрозуміло, дуже шкідливо. Втім, ртутний градусник це недорогий та звичний атрибут будь-якої домашньої аптечки.

Доступність і великий вибір приладів

На нашому сайті ви знайдете багато медичних приладів за дуже доступними цінами. Ми відповімо на всі ваші запитання та забезпечимо доставку по всій території України у найкоротші терміни. Наш інтернет-магазин пропонує вам широкий вибір термометрів будь-яких типів, від провідних світових виробників.

11.05.2022